W sytuacji, gdy dłużnik nie stosuje się do treści orzeczenia sądowego, wierzycielowi przysługuje prawo do wszczęcia egzekucji u komornika w Luksemburgu. Zgodnie z przepisami Nowego kodeksu postępowania cywilnego, postępowanie egzekucyjne jest postępowaniem wieloetapowym. Celem egzekucji jest zastosowanie środków przymusu wobec dłużnika, po to, aby wykonał on orzeczenie sądowe.
Wierzyciel ma prawo zabezpieczyć swoje roszczenia w postępowaniu uproszczonym
Osoby posiadające interes prawny mogą wystąpić z wniosek o zabezpieczenie ich roszczeń w ramach postępowania uproszczonego (action en référé) poprzez zastosowanie środków tymczasowych lub wszcząć postępowanie o wydanie nakazu zapłaty.
RODZAJE ŚRODKÓW ZABEZPIECZAJĄCYCH
zajecie rzeczy w sprawach gospodarczych
Celem omawianych środków jest czasowe uniemożliwienie dłużnikowi rozporządzeniem majątkiem przed wszczęciem postępowania co do istoty sprawy. W takich okolicznościach po uzyskaniu zgody na sprzedaż licytacyjna rzeczy zajętych w postępowaniu zabezpieczającym, zabezpieczenie może zostać przekształcone w egzekucje i tym samym doprowadzić do zaspokojenia wierzyciela z sumy uzyskanej z egzekucji. Poziom zaspokojenia roszczenia uzależniony jest od uzyskanej kwoty.
zajecie ruchomości w celu zabezpieczenia
Zajecie rzeczy najemcy (saisie gagerie) to zajecie rzeczy znajdujących sie w lokalu wynajętym przez wynajmującego - wierzyciela najemcy - dłużnikowi. środek ten przysługuje dochodzącemu zapłaty zalęgłego czynszu.
zajecie wynagrodzenia
Zastosowanie tego środka umożliwia zajecie wynagrodzenia za prace i świadczeń emerytalno-rentowych dłużnika. Dozwolone jest stosowanie wszelkich środków przewidzianych przepisami prawa mających na celu ustalenie płatnika dłużnika.