Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt

19 kwietnia 2018 r., zacznie obowiązywać znowelizowana ustawa o ochronie zwierząt, która ma na celu zapewnienie większej ochrony milusińskich przed krzywdzącymi je ludźmi, poprzez zaostrzenie kar za zabijanie lub znęcanie się nad zwierzętami, w tym ze szczególnym okrucieństwem.

Aby zmniejszyć ilość przypadków łamania przepisów ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzono obowiązek orzeczenia wobec sprawcy nawiązki w wysokości od 1.000 do 100.000 złotych. Poprzednio, nawiązka była orzekana fakultatywnie.

Zaostrzone zostały również kary pozbawienia wolności za zabijanie zwierząt - z 2 do 3 lat, a w przypadku działania ze szczególnym okrucieństwem - z 3 do 5 lat.

Sąd będzie w chwili obecnej orzec zakaz wykonywania określonych zwodów, związanych z prowadzeniem wszelkiej lub określonej działalności lub wykonywania wszelkich lub określonych czynności, wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie osobom, które dopuściły się wobec nich czynów karalnych. W razie działania ze szczególnym okrucieństwem, taki zakaz będzie zawsze stosowany, w pozostałych przypadkach - jeśli sąd stwierdzi, że jest to konieczne.

Kolejnym novum będzie zakaz posiadania przez skazanego określonej kategorii zwierząt - podobnie jak powyżej, zakaz będzie stosowany obowiązkowo w przypadkach szczególnego okrucieństwa.

KONTAKT:

+48 71 311 89 24

+48 22 349 20 90

+48 791 187 991

biuro@wsipolska.com.pl

Kancelaria Prawna

W.S.I. Polska

ul. Gagarina 66/2

54-620 Wrocław

Współpracujemy z:

TAGI: znęcanie się nad zwierzęciem,, adwokat wroclawm kancelaria prawna muchobor