Państwo utrudni uzyskanie rozwodu

Zmiany kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadzą przymus mediacji przed rozwodem. Prokurator ma pomóc w kontaktach z dziećmi w przypadku utrudniania kontaktu.

Nowelizacja prawa rodzinnego ma przyśpieszyć sprawy rozwodowe. Mediacja (teraz dobrowolna) będzie trwała miesiąc. Strony postępowania rozwodowego mają nie ponosić żadnych kosztów, koszty poniesie Państwo.

Mediacje mają poprzedzać separację i rozwody w rodzinach z dziećmi. Rodzice z pomocą mediatora mają dojść do porozumienia głównie w sprawie opieki nad dziećmi i wysokości alimentów.

W Polsce utrzymuje się na poziomie ponad 60 tyś. rozwodów rocznie z czego ponad 50% rozpadających się związków ma dzieci.

Ministerstwo stara się zagwarantować rodzicom, którzy nie wychowują dzieci, kontakt z nimi. W przypadku problemów w ustaleniu kontaktu z dziećmi ma pomóc prokurator. Uniemożliwianie lub ograniczenie kontaktu z dziećmi może narazić rodzica na grzywnę czy też prace społeczne.

Mediacja, jako instytucja została wprowadzona do ustawy Kodeks postępowania cywilnego nowelizacją z 28 lipca 2005 r., a weszła w życie 10 grudnia 2005 r. Mediacja jest próbą pojednania, ma swoje zastosowanie wobec małżonków czy też par żyjących w wolnych związkach, w których przynajmniej jedna ze stron rozważa rozstanie, a nawet wniosła już pozew o rozwód do sądu z intencją „wstrząśnięcia” partnerem czy zwrócenia uwagi na swoje potrzeby; wobec kontaktów rodzic-dziecko, relacji między rodzeństwem, dziadkami a wnukami. Służy nazwaniu wzajemnych oczekiwań oraz potrzeb w zakresie kontaktów.


Nasza kancelaria świadczy usługi pomocy prawnej w zakresie prawa rodzinnego - rozwody, separacje, alimenty, podział majątku i inne sprawy małżeńskie oraz z zakresu stosunków pomiędzy rodzicami a dziećmi

 

KONTAKT:

+48 71 311 89 24

+48 22 349 20 90

+48 791 187 991

biuro@wsipolska.com.pl

Kancelaria Prawna

W.S.I. Polska

ul. Gagarina 66/2

54-620 Wrocław

Współpracujemy z:

TAGI: prawo rodzinne wroclaw, rozwod wroclaw, alimenty wroclaw, kontakty z dziecmi, mediacje wroclaw, przed rozwodem wroclaw,