Windykacja należności w Finlandii

 
 

prowadzona jest przez nas w oparciu o rozległą wiedzę na temat reguł prawnych i zwyczajowych panujących na tamtejszym rynku. Zarówno współpraca z kontrahentem jak i windykacja wymaga znajomości podstawowych przepisów dotyczących chociażby form prowadzenia działalności, a co za tym idzie form odpowiedzialności za zobowiązania podmiotów gospodarczych i w dalszej kolejności – możliwości skutecznego dochodzenia należności, a więc skutecznej windykacji.

 

W Finlandii prowadzimy działania windykacji pośredniej i bezpośredniej, nasi prawnicy skutecznie przeprowadzą sprawę przez sąd jak również skierujemy sprawę do Komornika i będziemy nadzorować jego działania.

Kancelaria Prawna W.S.I. Polska dysponuje takim zasobem wiedzy oraz doświadczenia i dlatego jesteśmy w stanie dla Państwa świadczyć pomoc przy odzyskiwaniu należności w Finlandii. Dobry adwokat to podstawa sukcesu. Współpracujemy tylko z najlepszymi adwokatami fińskimi.

 

Fiński dłużnik nie płaci - nie czekaj skontaktuj się z nami.

 

Odzyskanie należności od dłużnika wymaga zawsze zdecydowanego i szybkiego działania. Nie da się ukryć, że windykacja w Findlandii przebiegać będzie o wiele sprawniej, jeśli powierzymy ją kancelarii, która doskonale zna węgierskie przepisy i ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Warto też wiedzieć, jakie są etapy egzekucji długu w Finlandii, aby skorzystać z nich we właściwej kolejności.

 

Działalność windykacyjna w Finlandii jest licencjonowana i nadzorowana przez prawo. Zmianę tę wprowadziła w 1999 roku ustawa nr 517/1999. Odzyskiwanie należności należy tu do najskuteczniejszych na świecie. Zgodnie z ustawą tylko osoba posiadająca pozwolenie może przeprowadzić postępowanie windykacyjne w imieniu kredytodawcy.

 

Przedawnienie należności w Finlandii

 

  • Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata
  • Roszczenia wobec konsumentów 3 lata
  • Roszczenia stwierdzone orzeczeniem sądu 5 lat
  • Porozumienie dobrowolne  5 lat
  • Wyrok sądu 15 - 20 lat

 

Postępowanie sądowe w Finlandii

 

W Finlandii istnieje szereg sądów szczególnych, których zadania są określone w odrębnych ustawach.

 

Fiński Sąd Gospodarczy (Markkinaoikeus) rozpatruje sprawy z zakresu ustawy o ochronie konsumentów, ustawy o rzeczniku konsumentów oraz ustawy o rynkach papierów wartościowych. Rozstrzyga on także spory dotyczące transakcji handlowych i umów zgodnie z ustawą regulującą umowy pomiędzy instytucjami kredytowymi i przedsiębiorcami, a także orzeka w sprawach o naruszenie przepisów ustawy o konkurencji.

 

Egzekucja komornicza w Finlandii - co można zająć dłużnikowi?

 

Zająć można wszystkie rodzaje aktywów należących do dłużnika i posiadających wartość materialną. W praktyce, zajęciu podlegają środki na rachunku bankowym dłużnika, zwrot podatku, płace, pensje, emerytury lub inne regularne dochody. Dodatkowo, zajęcie może objąć inny majątek ruchomy, ruchomości i nieruchomości. Jednakże jeśli wierzyciel wnioskował o ograniczone wykonanie, środki zajęcia można skierować jedynie przeciwko aktywom, w przypadku których rejestry potwierdzają, że nie wymagają one likwidacji.

 

Niemniej jednak prawo w Finlandii zabrania zajęcia określonych rodzajów aktywów, z przyczyn społecznych lub innych. Zająć nie można na przykład świadczeń społecznych. Dłużnik fiński korzysta również z tak zwanego przywileju wyodrębnienia, co oznacza, że nie można zająć wyposażenia domu ani niezbędnych narzędzi dłużnika.